Držati ljude u neznanju ili još gore,dati im lažnu,nepotpunu ili poluinformaciju je najveći zločin protiv čovečanstva.U svakom pogledu.
Kako i zašto zrači mobilni telefon
Kao sastavni deo našeg života, mobilni predstavlja neophodnu alatku za tekuće životne obaveze i komunikaciju.
Mobilni telefon predstavlja alatku za pristup i korišćenje savremenih tehnologija koje bi trebalo da nam olakšaju i povećaju kvalitet života.
Ali tehnologiju možemo definisati kao „dobrog slugu“, ali i kao „lošeg gospodara“.
Gde je problem
Cela moć savremene tehnologije i mobilnog telefona (ovde spadaju i laptopovi, tableti, razni WiFi gedžeti itd) je u tome što predstavljaju mobilnu alatku koja je uvek uz nas i time je tehnologija dostupna od 00-24h. U ovome se ne vidi problem, ali on nastaje kada shvatimo da sva mobilna tehnologija koristi BEŽIČNI prenos signala ili informacije. Bezični signal radi na određenim frekvencijama koje su u stvari pogubne za ljude, a to je naročito izraženo kod mobilnog telefona koji nosimo uz sebe i što je najgore po džepovima od pantalona, košulja, jakni, sakoa itd.
Problem je još u tome da su ta zračenja veoma suptilna, što znači da je potrebno da prođe nekoliko godina da bi se dokazalo njihovo štetno delovanje. Ta istraživanja su, na sreću, počela odavno da se sprovode i na korak smo do toga da će zračenje mobilnog telefona biti proglašeno za izazivače tumora.
Može se slobodno reći da je sa razvojem tehnologije počelo rapidno da raste oboljevanje od tumora kod ljudi.
U Srbiji po statistici imamo 128 mobilnih telefona na 100 stanovnika, što je visok procenat korišćenja ove tehnologije.
Kako funkcioniše mobilni telefon
Postoji izgrađena mreža antena ili primopredajnih stanica koje su blizu jedna drugoj. Zovu se još i bazne stanice. Cela mreža liči na saće ili ćelije, pa se još mobilni telefon zove ćelijski telefon ili na engleskom „Cell phone“. Kada razgovaramo i u pokretu smo, onda pri prelazu iz jedne zone u drugu zračenje mobilnog telefona se pojačava, tako da je preporuka da se ne krećete do razgovarate, ovo se najviše odnosi na vožnju kolima, autobusom itd.
Mobilni telefon stalno komunicira sa baznom stanicom i ako ga ne koristimo. Šalje signal potvrde da je „na vezi“ sa baznom stanicom, što znači da umanjeno zrači. Sada je jasnije zašto se ne preporučuje da bude blizu tela, odnosno po džepovima.
Što je bazna stanica dalje, to je snaga mobilnog telefona veća da bi dobacio do nje.
Svetska zdravstvena organizacija zajedno sa Evropskom komisijom je usvojila i odobrila sledeća ograničenja: - SAR ili specifični stepen apsorcije ne bi smeo da pređe iznad 2 W/kg . Uređaji koji ispunjavaju norme nose oznaku CE i SAR je istaknut na pakovanju mobilnog telefona. Preporuka je da pri kupovini gledate vrednosti SAR-a i kupujete sa manjom vrednošću, jer je zdravlje najvažnije. - Instalirane antene ne bi smele da imaju veće vrednost snage zračenja od graničnih vrednosti koje su definisane od strane SZO i EK. Snaga zračenja antena je podatak od javnog značaja i mora biti javno dostupan, što se ne bi reklo po dosadašnjem iskustvu. Problem je u tome što se bazne stanice postavljaju po školama, vrtićima, bolnicama... Pošto niko ne može da bolje čuva naše zdravlje od nas samih i imamo obavezu da brinemo o našem zdravlju, trebali bismo da obratimo pažnju na sledeće:
-
Kada želite da telefonirate, pogledajte jačinu signala. Ako je signal preslab, onda poziv odložite do povoljnog signala. Ako je signal preslab, a to znači da je bazna stanica daleko, tako da će mobilni telefon zračiti više, a na taj način ozračiti i vas sa većom količinom nejonizujućeg zračenja.
-
Pri kupovini mobilnog aparata, uvek pogledati SAR vrednosti na pakovanju i moraju biti manje od 2W/kg.
-
Ne bi trebalo da deca ispod 12 godina koriste mobilnitelefon osim u nužnim situacijama.
-
Javljati se iskljucivo na treće zvono.
-
Pri zvanju sačekati da se veza uspostavi, pa staviti na mobilni telefon na uho.
Desetogodišnja studija Nacionalnog toksikološkog programa SAD-a na koju je utrošeno 30 miliona dolara, potvrdila je povezanost raka sa izloženosti radijaciji mobilnih telefona (elektromagnetno zračenje). A dokazano je da su fetusi i deca izuzetno osetljiva na biološku štetnost bežične radijacije zbog njihove tanje lobanje, visoke moždane provodljivosti i brzom razvoju tela. Zbog toga, mozak deteta apsorbuje više radijacije od odraslog čoveka. Svetska zdravstvena organizacija kategorisala je elektromagnetno zračenje kao "potencijalno kancerogeno", a dokazano je da deca izlozena kancerogenima su u puno većem riziku od obolijevanja od odraslih. linkovi studija i znanstvenih radova na koje se pozivam.
https://ntp.niehs.nih.gov/whatwestudy/topics/cellphones/index.html?utm_source=direct&utm_medium=prod&utm_campaign=ntpgolinks&utm_term=cellphone&fbclid=IwAR0OgCeUGWB60yad__aOqgsB6U6TEmEs8YPCrsQdPpTDayMH9LPEoXnj5XY https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213879X14000583?fbclid=IwAR2ggff8sBXUhrq_mDdRIZoFAgbE3qgFeYoSnEaCF0bNuQrP77Ta-ewYSQg
Postoji li način da se učini neškodljivim?